Rožiči so sadež, ki zraste na drevesu rožičevcu (Ceratonia siliqua). Domovini rožičevca sta Sirija in Mala Azija, od tam pa se je razširil že v antiki po vsem Sredozemlju. Pri nas rastejo na nekaterih območjih slovenskega dela Istre. Najnižja zimska temperatura, ki jo prenese to drevo brez škode, je –4,5 stopinje Celzija. Uvrščamo ga v družino rožičevk (Caesalpinaceae). Raste v obliki grma ali drevesa in zraste do 15 metrov visoko. Iz čokatega debla se razraščajo veje na vse strani in sestavljajo gosto krošnjo, ki daje v vročem in sušnem okolju, kjer rastlina raste, veliko sence. Skorja drevesa je rjavo rdečkasta. Pernato deljeni listi so parni in imajo 3 do 5 lističev, ki so zgoraj svetleče temno zelene barve, spodnja stran pa je sinje zelena, pozneje pa postane rjavo rdečkasta. Prilisti so drobni in odpadejo. Cvetovi so majhni, zelenkasti, rastejo v klasih na kratkem peclju in poženejo na starih vejah ali kar na deblu. Cveti septembra in oktobra, vzporedno z zorenjem plodov.
Bogati z vitamini
Plodovi so užitni sladki stroki, ki so sprva zelene barve, ko pa dozorijo, so rjavo vijoličaste barve, dolgi od 10 do 20 cm, široki pa od 2 do 4 cm. Plod je zrel po enem letu, nato pa odpade z drevesa. Pod trdo lupino so skrita drobna, svetleče rjava semena (v stroku jih 10 do 16). Stroki so sladkega okusa in vsebujejo veliko sladkorja, veliko škroba, nekaj beljakovin in maščob in čreslovine, bogati so s provitaminom A, vitamini skupine B, vitaminom C in D. Rožičevi stroki pa vsebujejo tudi rudninske snovi, in sicer veliko kalija in fosforja.
Rožičeva moka in čokolada
Rožiče so kot hrano uporabljali že pred več kot 5000 leti. Nekoč so rožiči veljali kot hrana za revne ljudi in za živali. Stroke so zmleli v moko, jedli – žvečili pa so jih tudi presne. Iz njih so pridobivali celo sladkor in kuhali žganje. Mleli in kuhali so celo rožičeva semena in jih uporabljali za zgoščevanje. Pražena semena pa so uporabljali kot kavni nadomestek. Nekoč so rožiče uporabljali kot nadomestek kakava, kar je danes še posebno dobrodošlo za tiste, ki so alergični na kakav ali čokolado.
Cenjeni v kuhinji alergikov
Zaradi vsega tega se rožiči v kuhinji znova uveljavljajo in so cenjeni predvsem v kuhinji alergikov. Grobo mlete rožiče uporabljajo kot nadev za potice, štruklje in razna peciva namesto lešnikov, mandljev ali orehov, tudi zato, ker so poceni in ker so okusni. Iz fino mlete rožičeve moke oziroma prahu pa delajo rožičevo čokolado. Rožičeva čokolada velja za bolj zdravo od navadne čokolade, saj vsebuje manj maščob in je brez umetnih dodatkov. Iz rožičevega prahu si lahko pripravimo tudi rožičev »kakav« ali rožičev puding in rožičevo kremo.
Andreja Hauptman Medved
Ni komentarjev:
Objavite komentar